Aktualności

Przedstawiamy Wam VIBRAAP

„Vibraap” to urządzenie, które przetwarza dowolne dźwięki w wibracje odczuwalne przez ciało osoby niesłyszącej lub słyszącej. Jego działanie polega na rejestrowaniu informacji (tj. dźwięków otoczenia, instrumentów, mowy, etc.) przez wbudowany w urządzenie mikrofon, a następnie przekształceniu zebranych danych w różnorodne formy wibracji.

Składa się z dwóch komponentów: kamizelki wibrującej (hardware) oraz aplikacji (software) działającej na urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet) lub stacjonarnym (komputer). Ze względu na wykorzystanie kategorii percepcyjnej dostępnej zarówno dla osób g/Głuchych jak i słyszących, „Vibraap” pozwoli na pogłębienie procesów integracji i otwierania kultury — szczególnie wydarzeń muzycznych — dla osób g/Głuchych.

Dzięki „Vibraap” stworzymy demokratyczną, otwartą przestrzeń muzyczną, która włącza osoby niesłyszące, słabosłyszące oraz bez niepełnosprawności słuchu do wspólnego uczestniczenia w działaniach dźwiękowych.

Na etapie testów urządzenia współpracowali z nami muzycy ze Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble: Jakub Gucik (wiolonczela) i Tomasz Sowa (klarnet). Dzięki ich pomocy mogliśmy sprawdzić jak kamizelka wibrująca przekształca dźwięk instrumentów akustycznych w wibracje.

W testach brali udział: Judyta Koper, Kuba Studziński, Patrycja Jarosińska, Rafał Bołdys, Dominik Szczypka, Adrianna Gdula, Marzena Sobańska, Barbara Tokarz, którym serdecznie dziękujemy! Szczególnie podziękowania kierujemy w stronę Alka Janickiego za możliwość przeprowadzenia testów w przestrzeni Galeria Apteka.

Projekt realizowany w ramach programu „Inkubator Dostępności” Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Fotografie: Vladimir Milanov

Skip to content