„Migawka w MuFo” – warsztaty fotograficzne dla osób g/Głuchych, słabosłyszących i słyszących
Dwudniowe wydarzenie „Migawka w MuFo” jest skierowane do osób g/Głuchych, słabosłyszących i słyszących z całej Polski, które chciałyby zacząć fotografować w sposób bardziej świadomy i uważny.
Program wydarzenia jest przeznaczony dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia wezmą udział w oprowadzaniach z przewodnikiem po wystawach MuFo, zajęciach teoretycznych i warsztatach dotyczących kompozycji w fotografii, portretu fotograficznego oraz fotografii ulicznej.
Chcemy, by wydarzenie „Migawka w MuFo” było okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, a także inspiracją do twórczych działań fotograficznych. Zależy nam również na integracji osób g/Głuchych, słabosłyszących i słyszących, które interesują się fotografią i chciałyby rozwijać się w tym kierunku.
Wszystkie zaplanowane aktywności będą tłumaczone na PJM.
Program wydarzenia:
21 października, godz. 11.00 – 18.30
11.00 Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?”
12.30 Fotografia uliczna – warsztaty plenerowe
16.30 Kompozycja w fotografii – zajęcia teoretyczne
22 października, godz. 9.30 – 17.00
9.30 Kompozycja w fotografii – warsztaty plenerowe
12.00 Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej „Edward Steichen (1879 – 1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu”
14.00 Portret fotograficzny – warsztaty
Ważne informacje:
● Wydarzenie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
● Cena: 50 zł.
● Uczestnikom i uczestniczkom warsztatów spoza Krakowa zapewniamy nocleg z soboty na niedzielę (21-22 października).
● Prosimy, by uczestnicy i uczestniczki warsztatów przynieśli na warsztaty własne aparaty lub telefony z funkcją robienia zdjęć.
● Zapisy do 15 października 2023 r. przez formularz online: https://forms.gle/E3rLg1c3TJnx8joR7 lub przez zgłoszenie w formie vloga w PJM na adres: fundacjamigawka@gmail.com.
● Ilość miejsc ograniczona. Do 16 października skontaktujemy się z wybranymi osobami. Wyboru uczestniczek i uczestników dokonamy na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankietach zgłoszeniowych.
● Dodatkowe informacje: fundacjamigawka@gmail.com
Prowadzenie:
Basia Budniak – studiowała fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Artystka wizualna, pracująca z fotografią i obrazem wideo. Interesuje ją performatywność fotografii, eksperymentuje z momentem styku człowieka z aparatem fotograficznym, traktuje często wizualność jako punkt wyjścia do działań artystycznych, którymi bada przestrzenie oddziaływania obrazu na człowieka oraz jego uwikłanie w obraz. Jej ostatnie prace – „Czarne serce” oraz „I’m not a robot” można było zobaczyć na Fotofestiwalu 2022 w Łodzi. (https://www.instagram.com/basiabudniak/ /Basia Budniak Studio)
Małgorzata Fatalska – fotografka, nauczycielka. Ukończyła fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, a obecnie jest studentką Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. Uwielbia podróżować. Jest największą fanką serialu Twin Peaks.
Maria Masternak – kierowniczka Działu Edukacji w MuFo, historyczka sztuki. Współpracuje z instytucjami kultury w dziedzinie edukacji kulturowej, prowadząc warsztaty oraz realizując autorskie projekty edukacyjne. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Sidorska – edukatorka muzealna, nauczycielka i fotografka. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji w Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotografia to dla niej wspaniałe narzędzie do pracy z pamięcią i emocjami. W pracy edukatorki najważniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i wzajemne uczenie się.
Katarzyna Szwiec Słonina – fotografka, edukatorka, mama. Absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Specjalizuje się w fotoreportażu, retuszu zdjęć, digitalizacji. Sens życia upatruje w tym co zostaje, a fotografia doskonale się w te cele wpisuje. W Zespole Szkół Poligraficzno – Medialnych uczy przedmiotów fotograficznych t.j.:kompozycja obrazu, estetyka i historia fotografii, techniki fotograficzne, cyfrowa obróbka obrazu.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.