AktualnościWydarzenie specjalne

Grzegorz Płonka – wydarzenie specjalne. Pokaz filmu „Sonata”, dyskusja, koncert

Jego pierwszym językiem była muzyka. To w niej, niedosłyszący Grzesiek dawał upust swoim emocjom. Potrzeba wyrażania siebie poprzez muzykę oraz ogromna determinacja sprawiła, że spotykamy się tu i teraz.

Grzegorz Płonka z Murzasichla po urodzeniu został błędnie zdiagnozowany przez lekarzy. Dopiero gdy był nastolatkiem, okazało się, że nie ma autyzmu, tylko dziecięce porażenie mózgowe. Stwierdzono ciężki niedosłuch zmysłowo – nerwowy. Dopiero wtedy dostał pierwszy aparat słuchowy i zaczął odbierać świat na nowo. Jego niedosłuch nie wykluczył jednak muzycznego talentu. W lipcu 2015 roku został laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”.

Jak to się stało, że Grzegorz Płonka gra na fortepianie? Tę historię możecie poznać podczas specjalnej projekcji filmu „SONATA” (reż. Bartosz Blaschke) z napisami w języku polskim, 10 kwietnia o godzinie 15.30 w Kinie MOS.

Film „Sonata” otrzymał w Gdyni dwa Złote Lwy. Bartosz Blaschke w kategorii Nagroda Publiczności, a Michał Sikorski za Najlepszy Debiut Aktorski.

Zwiastun filmu „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaszke

Po filmie, o godzinie 18:00 na Scenie MOS będziecie mogli doświadczyć muzyki na żywo, podczas wyjątkowego koncertu fortepianowego Grzegorza Płonki. Artysta zagra utwory fortepianowe znanych kompozytorów, a także własne kompozycje. Koncert połączony będzie z dyskusją na temat muzyki, w której wezmą udział twórcy filmu „Sonata”: Grzegorz Płonka, Anna Konopacka oraz Piotr Klimek. Rozmowę poprowadzi Mateusz Janicki.

Natomiast podczas dyskusji przyjrzymy się muzyce z perspektywy osób z niepełnosprawnością słuchu. Poznamy indywidulane historię oraz metody nauczania muzyki osób g/Głuchych i niedosłyszących. Porozmawiamy o tym jak patrzeć na człowieka, a nie na schemat. Zastanowimy się, czy instytucję są gotowe na zmiany w strukturach oraz jak wyglądała praca z muzyką podczas filmu „Sonata”.

Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchu oraz wzroku.
Dyskusja będzie tłumaczona na polski język migowy (PJM).
Bilety: 20 zł do kupienia online w Kino pod Baranami.

Współorganizatorzy koncertu:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Stowarzyszenie Lions Club Kraków – Stare Miasto

Skip to content